Длъжен ли си на някого?

Много често хората си правим услуги, помагаме си, подкрепяме се. Със сигурност до всеки един от нас е имало близък човек в труден момент, който ни е давал сили. Това може да е партньорът в живота, родител, пораснало вече дете, брат, сестра или приятел. А може и да е бил психотерапевтът, няма значение. Прави ли ни това задължени към този човек? Ние задължително ли трябва да му помогнем, когато той е в труден момент? Колкото и абсурдно да звучи – отговорът е НЕ. Защо? Нека разберем заедно в следващите редове.
Има няколко причини да не трябва да се чувствате длъжни на човека, който ви е помогнал.
Той сам е решил да бъде до вас в труден момент. Изпитал е нужда да ви помогне. Ако очаква нещо в замяна, значи е имал задни мисли и това не са чисти и искрени отношения.
Ако помогналият има нужда от помощ и вие се притечете само по задължение, това би било обидно за него и принизяващо вашите отношения.


Задължението като цяло слага едни рамки, които обвързват двама души по неприятен начин.


Истината е, че поговорката „Никой не ти е длъжен за нищо“ важи с пълна сила. Затова и трябва да уважаваме хората, които са до нас в трудни моменти, да сме им благодарни и да ги обичаме, но не и да сме им задължени. Защото последното чувство може да придаде нисша форма на вашите отношения, които би трябвало да останат чисти. Запомнете, че ако някой ви е помогнал то това е бил негов избор.
Думата „задължение“ ще я срещнете в синонимния речник като „товар, бреме, тежест, пасив“. Наистина ли искате да вкарате подобни чувства във вашите приятелства и партньорства? Ако искате да върнете жеста и помощта на някого, то не бива да е по задължение, а по сърце. Т.е. вие трябва да го поискате, да го усетите и да действате така, както сърцето ви подсказва. Ако то не иска да връщате помощта, по-добре не го правете. Така ще направите услуга на себе си и на отсрещната страна, защото ще убиете нещо отровно и изкуствено.
Думата „задължение“ трябва да фигурира само в работата ви. Дори думата „длъжност“ и „задължение“ идват от един и същи корен. Т.е. мястото на това усещате е само там – в работата. Не в приятелството, не в партньорството или в семейните ви отношения. Най-малко в тях!
Обикновено хората, които се чувстват задължени, имат ниска оценка за себе си. Когато връщат услугата по задължение, те се опитват да докажат на другите, че струват нещо. Ако имате подобен проблем може да ми пишете на dateyourselfnow@gmail.com. Там ще обсъдим начини за подобряване на ниското самочувствие.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *